Три тести для пацієнта. Де франківці можуть перевірити, чи є у них COVID-19, і скільки це коштує

Вірус COVID-19 – непередбачуваний, і, напевно, кожен у глибині душі сподівається, що вже перехворів безсимптомно. Дізнатися це можна за допомогою ІФА-тестів.

Але наявність антитіл ще не означає, що ви вже не зможете захворіти, пише Репортер.

Тести на коронавірус діляться на три типи: швидкі (або експрес-тести), ПЛР (полімеразно-ланцюгової реакції) та ІФА (тести імуно-ферментного аналізу).

Експрес-тестування спрямоване на виявлення антитіл (захисних білків, які виробляються для боротьби зі збудником хвороби) в організмі. Але антитіла виробляються в організмі лише на п’ятий-сьомий день після виникнення симптомів, тому ці тести можуть бути помилковими. За бажанням їх можна купити в аптеці й зробити самостійно. Згідно з сайтом Tabletki.ua, у Франківську вони є в аптеках «Мед-сервіс», ціна – майже 500 грн.

ПЛР-тестування – найдостовірніший на сьогодні спосіб дізнатися, чи людина має коронавірусну хворобу. У пацієнта беруть мазки з носоглотки та перевіряють відібраний матеріал у лабораторії.

ІФА-тест перевіряє зразок на наявність антитіл, має більшу чутливість, ніж швидкий, отже є більш достовірним. Його теж роблять у лабораторії, аналізуючи сироватку крові пацієнта. Метод ІФА-тестування визначає імуноглобуліни двох типів: M і G. Якщо у пацієнта виявляють наявність імуноглобулінів M, то це говорить про гострий процес захворювання, якщо G – то людина перехворіла або інфікувалася вірусом, а її організм виробив до нього антитіла. Якщо ІФА-тест виявився позитивним, то це буде додатковою підставою для ПЛР-дослідження, оскільки лише його нині вважають достовірним у виявленні гострої фази хвороби.

 

Незадовго після початку епідемії франківські приватні клініки почали робити ПЛР-тести, тоді ця послуга коштувала кілька тисяч грн. Тепер ціни знизилися. Роблять також ІФА-тести, майже у всіх лабораторіях. Така послуга є й у центральній міській лікарні. Там тест на антитіла коштує 220 грн, а от ПЛР за гроші не роб­лять, лише за направленням.

«ІФА-тести ми купили за позабюджетні кошти, ті, які заробила лікарня. ПРЛ-тести – прийшли від держави, тож ми не маємо права брати за них гроші, – каже головний лікар Тарас Масляк. – Мешканці можуть звертатися за ІФА-тестами: у нас є своя лабораторія, вони якісні й дешевші, ніж у приватних. Треба звернутись до нас у поліклініку, отримати направлення, після тесту людина матиме офіційний аналіз. Платити в касу».

За словами Тараса Масляка, у лікарні зробили вже 1100 тестів, десь 900 із них – для своїх працівників.

«Відповідно до наказу МОЗ, ми повин­ні робити тест на наявність антитіл медикам кожні два тижні, – говорить голов­ний лікар. – Решту робили просто для мешканців. Було немало випадків, коли людина отримала позитивний тест і навіть не знала, що хворіла. Вони перебули хворобу на ногах, без симптомів».

Крім того, тести на антитіла можна зробити у приватних лабораторіях. «Медекс» пропонує зробити ІФА-тест на визначення антитіл G i M – кожен по 210 грн, плюс 60 грн за забір крові. Швидкий тест на виявлення обох типів антитіл кош­тує тут 450 грн. Також клініка пропонує зробити ПЛР-тест за 800 грн. Термін виконання – два дні.

Лабораторія «Діамеб» має два відділення у Франківську, а також по одному в Долині, Рогатині, Городенці, Богородчанах і Перегінському. Тут теж роблять усі типи тестів. Щоб визначити наявність антитіл M і G, треба заплатити по 350 грн. Результат обіцяють через два дні. Зробити ПЛР-тест у лабораторії коштує 840 грн, швидкий – 480.

У лабораторії «Сінево» можна зробити лише ІФА-тести на антитіла M i G, з собою треба мати паспорт. Аналізів доведеться чекати три робочі дні, ціна – по 600 грн за кожен.

Клініка «Ескулаб» теж робить ІФА-тести на визначення різних видів антитіл, кожен – по 550 грн. Три види тестів на антитіла коштуватимуть 1170 грн.

У «Пріма Мед» ПЛР-тест коштує 830 грн, ІФА – 500 грн. У лабораторії «Матриця» один ІФА теж вартує 500 грн. Також можна зробити «три в одному»: ПЛР та ІФА на антитіла М і G, це коштуватиме 1500 грн. Крім того, до ціни у всіх лабораторіях треба додати 30-35 грн за забір матеріалу.

Але навіть якщо тест покаже, що ви перехворіли, радіти рано. Вчені стверд­жують, що антитіла до недуги з часом можуть зникнути.

«Науковці кажуть, що в кожної людини це індивідуально, – говорить Тарас Масляк. – У когось антитіла залишаються на все життя, а у когось зникають через 2-3 місяці. Тому, на мою думку, тест на антитіла бажано робити кожні два місяці».

Авторка: Ольга Романська

Матеріал опублікований в рамках проєкту “Інформ-щеплення”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *