Карантин бізнесу не товариш. Через COVID-19 бюджет Івано-Франківська втратить 100 млн

Минулого тижня депутати Івано-Франківської міськради проголосували за Програму стимулювання економічного розвитку громади.

Йдеться про заходи, які б мали допомогти підприємцям стати на ноги та збалансувати бюджет, пише Репортер. Звучить ніби добре, а що маємо насправді?

За попередніми підрахунками, через пандемію коронавірусу міський бюджет Івано-Франківська втратить приблизно 100 млн грн з 2,5 млрд. Найбільше – від недоотримання податків доходів фізичних осіб – близько 45 млн грн, та десь 33 млн єдиного податку.

Перед тим, як формувати програму стимулювання, управління економічного та інтеграційного розвитку провело опитування серед підприємців. Цікавились, як бізнес реагує на карантинні заходи, чи є в них достатньо заощаджень, як оцінюють дії влади.

Опитування показало, що лише 15 % підприємців не зупиняли свою роботу під час карантину. Частково працювали 37,5 %. Тимчасово припинили діяльність 35 %, а 12,5 % – просто закрили бізнес.

«На жаль, ситуація дуже сумна, – говорить начальниця управління Надія Кромкач. – За нашими даними, у 52,5 % підприємців, які працювали під час карантину, доходи скоротились більш ніж на 75 %».

Аби хоч якось підтримати місцевих виробників, міська рада взялася за інформаційну кампанію «Купуємо івано-франківське – даємо роботу іванофранківцям». Для цього створили спеціальний сайт market.mvk.if.ua, де розміщують інформацію про місцевих підприємців та їхню продукцію. Разом з тим у франківських супермаркетах з’явилися спеціальні наклейки, що та чи інша продукція виготовлена саме в Івано-Франківську.

«Це робилося для того, аби люди бачили, що це місцевий товар, і купляли його, підтримуючи своїх, місцевих, – пояснює Надія Кромкач. – Такі наклейки є практично у всіх торгових центрах. Чи дало це якийсь результат, ми побачимо вже десь у липні-серпні, коли знатимемо, чи збільшився обсяг реалізованої продукції. Також ми планували проводити ярмарки, але карантин продовжили, тож з цим доведеться почекати».

Прогнози ж, насправді, невтішні. Найбільше в Івано-Франківській ОТГ зареєстровано малих підприємств – 96,6 %. В умовах безстрокового карантину вони просто не виживуть. Враховуючи фінансові ресурси, 47,5 % підприємців зможуть протриматися ще місяць, стільки ж – три місяці. Решта – до пів року.

Якщо ж карантин будуть послаблювати, то за місяць повністю відновлять свою роботу 12,5 % підприємців. До трьох місяців реабілітується ще 35 % бізнесу. 4-6 місяців піде на відновлення 20 %, а 25 % підприємців будуть повертатися до звичного ритму понад пів року. Лише 7,5 % нині працюють так, як і працювали до карантину.

«Вистояти у цей нелегкий час надзвичайно важливо, – виступив на сесії міський голова Руслан Марцінків. – Необхідно, щоб наша економіка працювала, а також щоб малий та середній бізнес вистояв. Ми, у свою чергу, робимо все від нас залежне, аби спростити підприємцям вихід з карантину. Така співпраця важлива для всіх».

Насправді, про підтримку підприємців говорять вже давно й гучно. При першій же можливості мер нагадує про зменшення ставки єдиного податку для платників I та II груп на квітень-травень, допоки в країні був жорсткий карантин. Чи було це рішення ефективним? Навряд. Адже сума єдиного податку для підприємців I групи становить 210 грн на місяць, а для II групи – 945 грн. Для бізнесу це невеликі гроші, а от місто втратило десь 2 млн.

Ще одна пільга від влади – звільнення від плати за тимчасове користування окремими елементами благоустрою комунальної власності з 17 березня до червня. Йдеться про всесезонні торгові майданчики та стаціонарні атракціони. Таких у Франківську не так багато, тож від цього рішення теж – ані жарко, ані холодно.

Крім того, міська рада зменшила на 50 % плату за розміщення об’єктів дрібнороздрібної торгівлі. Пільга діятиме до кінця року. А ще на період карантину підприємців, які користуються комунальними приміщеннями, звільнили від плати за оренду.

В принципі, на цьому допомога бізнесу на рівні міста закінчилась. Чи могли зробити більше? Могли, якби мали більше повноважень. Бо ж, за великим рахунком, аби справді зменшити податкове навантаження на підприємців, потрібно вносити зміни до законодавства.

А поки в міській раді взялися за стратегію розвитку ОТГ – прораховують, в які напрямки доцільно вкладати кошти, коли вони з’являться.

«У чинній стратегії пріоритетним напрямком розвитку ми визначили високотехнологічне виробництво, яке не шкодить довкіллю. Це той же «Електролюкс», ВО «Карпати», нова компанія «ПАС», яка зайшла замість «Тайко», – говорить Надія Кромкач. – Але, враховуючи, що в нас тепер є села, ми також працюватимемо над розвитком сільськогосподарського виробництва. Є великі перспективи вирощувати продукцію на експорт. Також у планах – розвиток зеленого туризму в Колодіївці та Добровлянах. Зараз ці села трохи депресивні, але в них дуже вигідне розташування для розвитку рекреаційного напрямку».

Крім того, програма стимулювання економічного розвитку громади передбачає просування місцевого бренду.

«Наприклад, Львів позиціонує себе як місто кави й шоколаду, – пояснює Кромкач. – А Івано-Франківськ може асоціюватися з мармулядою. Будемо працювати в цьому напрямку. Думаю, у вересні-жовтні проведемо мармулядовий фестиваль. Можливо, почнемо виробляти продукт, який асоціюватиметься лише з нашим містом».

Також восени в Івано-Франківську проведуть конкурс стартапів. З міського бюджету на нього планують виділити 250-300 тис грн. Цьогоріч перевагу матимуть підприємці, які працюють більше в онлайн-сфері.

«Запланували ми багато, – каже Надія Кромкач. – Звісно, цей план не дуже досконалий і чимало моментів ми не врахували. Але цей складний період просто треба пережити. Бюджет, сподіваюся, витримає, але реальну картину ми зможемо побачити не раніше серпня».

Авторка: Ірина Гаврилюк

Матеріал опублікований у рамках проєкту «Інформ-щеплення» за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольст­ва США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.

 

Партнери проєкту: 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *